, krmíme masem, přirozenou stravou, nebo ať si tomu říká kdo chce, jak chce. V jednom z prvních článků, které jsem na blog připravila, jsem psala, že mě moc zajímá a baví vše kolem výživy a zdraví psa. A v dnešním příspěvku se to pokusím trochu rozvinout (teda tu část týkající se výživy). Popsat, jak jsem k tomu došla. A vysvětlit, jak to u nás ohledně krmení Chilldy funguje.

Když jsem si začala dávat dohromady, co všechno bych chtěla do článku napsat, zjistila jsem, že by to vydalo na takový menší seriál =) Takže jsem se rozhodla, že se pro tuhle chvíli pokusím komplexně sepsat náš příběh od začátku až do teď a případně se vrátím k nějakým částem někdy příště a detailněji, když budu mít pocit, že je to potřeba.

Dneska nebudu rozebírat důvody, proč psa krmit masem ani zmiňovat obecné benefity. V článku najdete informace o tom, jak to funguje nám, jak dávky připravujeme, a proč to děláme právě tak a ne jinak.

Naše cesta

Chilli je žrout od přírody. Nikdy se nestalo, že by něco, co jí přistane v misce, nechtěla. Už od štěňátka se u ní ale vždy po dvou třech týdnech na granulích objevily zažívací potíže. A tak jsme střídali značky a složení a poměry tuků a bílkovin a všeho možného a já sbírala informace o výživě psů kde se jen dalo. Když jsem narazila na takzvané BARFování (krmení čerstvou stravou), neměla jsem co ztratit. Šlo prostě jen o další pokus, který se k mému velkému překvapení a radosti od prvního dne víc než vydařil!

Zpětně musím zhodnotit, že kdybych už dřív věděla o psí stravě tolik, co dneska, dokázala bych vybrat správné granule, které by Chilldě sedly. Já se k tomu ale dopracovala právě přes maso a líto mi to rozhodně není.

Začátky

Základem pro mě byla knížka BARF Krmení psa přirozenou stravou od Kateřiny Novosádové, kde jsem načerpala první informace a podle, které jsem se řídila hlavně na začátku v době přechodu z granulí na maso. Dál jsem projížděla články na internetu, navštívila nějaké semináře a vyptávala se každého, kdo byl ochotný se se mnou o BARFu bavit. Dodnes ale občas do knížky nahlídnu. Hlavně, když se potřebuju ujistit, jak postupovat v nějakých konkrétních situacích.

Takže jsem načetla knížku, udělala první nákup a pustila se do toho. Čekala jsem těžký přechod se spoustou zažívacích potíží, jak se v publikaci píše, ale Chilldu nic z toho nepotkalo. Od prvního dne pohoda. Zbývalo tedy už jen vyladit přípravu, aby pro mě byla co nejpohodlnější a bylo to =)

 Jak to vypadá prakticky

Napřed je důležité stanovit psovi vhodnou dávku na den. Což bývá 2 – 3 % z ideální váhy dospělého psa. Pro štěňata platí jiná pravidla a vše je do detailu popsané v knížce.

Dál se vypočítá kolik v dané dávce bude jakých složek. To se dělá podle tohoto vozorce:

70% maso 
10% masité kosti
30% zelenina, ovoce

No a podle těchto ukazatelů víte, jak a co máte nakoupit. Já objednávám maso TADY. Je to pro mě nejpohodlnější, je to pro nás totiž relativně blízko a můžu tam zajet v okamžiku, kdy mi zásoba dojde. Zkoušela jsem i jiné obchody, které i zavážejí, ale nevyhovovalo mi čekat na dopravce v nějaký stanovený čas.

Příprava

Tohle je asi nejdůležitější krok pro úspěch a udržitelnost BARFu. Najít si tu správnou cestu přípravy pro sebe tak, aby vám to vyhovovalo a bylo to pro vás co nejpohodlnější. Jedině tak totiž zvládnete připravovat svému psovi celý jídlo každý den.

Já za ty tři roky, co „BARFujeme“ jsem vyzkoušela několik metod přípravy dávek masa a spoustu dalších jsem zvažovala. Nakonec jsem se ale ustálila na tomto postupu, který je pro mě pohodlný stejně, jako nasypat do misky granule.

Maso nakupuji v co nejmenším balení (většinou 0,5 kg). Dělám to takto proto, abych rozmrazenou dávku stihla zkrmit co nejdřív a nemusela ji znovu zmrazovat a znehodnocovat ji. Balíček nechám rozmrznout, a pak ho rozdělím do krabiček tak,aby v každé byla přesná dávka na jedno krmení (svalovina, kosti, zelenina). Protože se snažím snížit naší ekologickou stopu, používám plastové krabičky z IKEA, které jsou po umytí připravené na další použití (zase na maso pro Chilldu) ;-) Takto připravené jídlo uchovávám v lednici, a když je čas krmení jen vyndám pixlu a vyklopím ji do misky.

Jediné, na co je potřeba myslet, je vyndat dávku trochu v předstihu před krmením, abych Chilldě nedávala jídlo studené.

Je to snadné, jako nasypat granule =)

Klára + Chilli

 

Napsala Klára

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *