Cílem tohoto výletu bylo jednoduše někam zmizet. A tak jsme pravděpodobně poslední letošní teplé dny trávily v čistě holčičí společnosti v Kalivodech. Teda! Ta „čistě holčičí společnost“ není zas tak úplně pravda, ale vezmu to postupně.

A nebo ne. Půjdu rovnou k věci.

Procházíme se lesem, nikde nikdo, skoro ani my nevíme, kde přesně se nacházíme. Když v tom se proti nám vyřítí dva cyklisti s velkým černým psem. Zavoláme si holky, ať nebrání v průjezdu. Kola prosviští kolem a jejich čtyřnohý doprovod zůstává u nás.

Máme nového kamaráda. Co teď?

K cyklistům pes evidentně nepatřil. Když zmerčili, že si našel novou oběť, ani se neohlédli a byli pryč. Ale něčí určitě bude. Má obojek proti klíšťatům, krásnou srst a zuby, hubený není a navíc, je to ještě štěně.

Nikdy dřív jsem nepřemýšlela nad tím, co dělat, když najdu psa. Zatím se mi tohle stalo jen jednou a nalezená psí slečna u nás zůstala 16 let. =) Teď je ale jiná konstelace a doma by mě za tenhle další přírůstek nepochválili.

Takže jaký je správný postup?

Vzhledem k tomu, že jsme nedokázaly určit, kde přesně se nacházíme, rozhodly jsme, že se vydáme do nejbližší vesnice a tam to začneme řešit. Jak prozíravé tohle rozhodnutí bylo, se ukázalo hned vzápětí.

Ve vesnici jsme se napřed ptali, jestli pejska někdo nezná. Tohle řešení se moc s úspěchem nesetkalo. Přidal se k nám přece v lese, může bydlet kdekoliv. Co dál? Zkusíme městskou policii. Výsledek telefonátu byl asi takový: nacházíte se v obci, která s námi nemá smlouvu, zkuste zavolat státním.

Nooo to jsem přesně nechtěla. Státní policie určitě někde zachraňuje životy a já budu otravovat se zaběhnutým psem. Ale co se dá dělat, nechat si ho nemůžeme. Na lince 158 jsem se ale dozvěděla, že oni odchyt psů taky neřeší.

Co mám teda dělat, když najdu psa?

Pozor. Tyhle informace, které jsem vyzvěděla od státní policie, jsou důležité a můžou se v budoucnu hodit komukoliv.

Jaké kroky v případě nalezení zvířete podniknout?

  1. Městská policie (linka 156) – pokud s ní má daná obec smlouvu, odchyt zajistí oni
  2. Starosta obce, kde bylo zvíře nalezeno – u něj pes zůstane do té doby, než se najde majitel, dočasná peče, místo v útulku
  3. Nálezce – pokud se zvíře najde mimo obec (mimochodem náš případ), pes u dané osoby zůstane do doby, než se najde majitel, dočasná péče, nebo místo v útulku

Cože? To nám teda zůstane? My si ho ale nechat nemůžeme! Chilli si s ním chce hrát a Lillča žárlí a snaží se jí za to zakousnout do krku. On si chce hrát s Lilly, což se nelíbí Adélce, a když to řeší ona, tak Chillda teda bude kamarádku taky bránit! Prostě panika.

Náš příběh má ale dobrý konec

Státní policie nám nakonec pomohla. Poslali za námi hlídku, která kontaktovala starostu a ten už věděl, že nalezenec patří někomu z vedlejší vesnice. Takový happy end jsme nečekaly. =)

Klára + Chilli

Jooo a ještě něco k procházce. Téměř celá trasa vede lesem (kromě cca 300 metrů po silnici). A když zvolíte dobrý den (ne jako my shodný s datem konání cyklistického závodu), je tu solidní šance, že vůbec nikoho nepotkáte. Potřebovat budete hlavně svačinu (pro sebe) a vodu (pro všechny zúčastněné).

Napsala Klára

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *