U nás už je definitivní jaro, ale ještě než na horách roztaje všechen sníh, chtěla bych s vámi sdílet pár tipů  na výlety po Beskydech, kde jsme letos v zimě strávili pár moc krásných dnů. Navíc věřím, že to tam za to stojí, i když nejsou všude závěje, takže tenhle článek bude aktuální v jakékoliv roční době.

My jsme tu byli pět dní a vzali jsme to na naše obvyklé tempo dost pohodově =) Buď jsme se potulovali po trasách dostupných od hotelu, nebo jsme vyráželi na známé místní turistické cíle. Právě ty bych ráda v tomhle článku zmínila, abyste věděli, jak to asi tak vypadá, když se tam vydáte se psem.

Pustevny

První den našeho pobytu jsme se vydali na asi nejprofláknutější místo Beskyd a největší místní turistický cíl na Pustevny. Bylo pondělí a v hotelu nám doporučili, že je to ideální den, protože během víkendu sem míří davy. A řeknu vám, nedokážu si představit, jak to tu asi musí během volných dnů vypadat. I když byl všední den, bylo tu spoustu lidí, Chilli jsme měli téměř celou dobu na vodítku a prakticky nebyla chvíle, kdybychom někde byli sami.

 Trasu, kterou jsme šli, jsem vyznačila na obrázku níže. Tam a zpět má 7,6 km. Vede od Pusteven kolem slavné sochy Radegasta, který mi připadal na fotkách mnohem větší než ve skutečnosti je, ke Kapli svatého Cyrila a Metoděje na hoře Radhošť a zpět. Cestou jdete po hřebeni, a tak potkáte spoustu krásných výhledů. Připravte se ale na to, že půjdete podél běžkařské trati, a tak je potřeba dávat pozor a být ohleduplný.

Velké zklamání pro mě bylo, že do restaurace v Horském hotelu Radegast, která se nachází v polovině cesty, nesmí psi =-( Obecně je pro mě hodně nepříjemné Chilli nechat přivázanou venku před nějakým zařízením. Tady to bylo ale vyloučené úplně, protože teploměr ukazoval – 10 stupňů a já ji rozhodně nechtěla odkládat do sněhu, aby neprochladla. Přece jen je to pes zvyklý být doma v teple. Naštěstí jsme pak na konci/začátku cesty našli u Pusteven restauraci, kam jsme mohli jít i s Chilldou.

Lysá hora

Druhý den jsme nezaháleli a rozhodli se vyšlápnout na nejvyšší horu Beskyd, Lysou horu, která měří 1 323 metrů. Nahoru vede několik cest různých délek a náročností. My zvolili modrou a žlutou turistickou trasu a vycházeli jsme od Hotelu Petr Bezruč (tam a zpět 9,4 km). Vyrazili jsme si na pohodu klasicky v pohorkách a přiznávám, že by nám tu mačky, nebo alespoň nesmeky, přišly vhod. Asi si nějaké do příští zimy nadělíme =) Ale dá se to i takhle „amatérsky“ bez výbavy.

Výšlap není, kdo ví jak náročný, jde se prostě do kopce a celou dobu vás může nahoru táhnout pomyšlení na to, že jsou z vrcholu při dobré viditelnosti vidět i Tatry. Případně představa, jak si v jedné ze dvou restaurací zahřejete břicho. Já jsem to tak měla a moc se těšila hlavně na to jídlo. Jak velké bylo moje zklamání, když jsme zjistili, že ani do jedné restaurace/bufetu nesmí psi =-( Zase??? Co tady proti nim mají??? Naštvaní a hladoví jsme se klouzali dolů po stejné cestě k autu a rychle se snažili najít místo, kde nás nechají najíst i s Chilli.

Celkově jsme v Beskydech navštívili (nebo se pokusili navštívit) 7 restaurací a do čtyřech nemohli psi. Za čtyři roky, co s Chilli cestujeme, jsem se s takovou koncentrací nedogfriendly zařízení nesetkala. Takže všem doporučuju, dát si na to pozor a prověřovat dopředu.

Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm

Tenhle výlet byla doslova pohádka. Já jsem odsud odcházela naprosto okouzlená. V zimě jsme to tu měli prakticky sami pro sebe, což bylo skvělé, ale zase byla spousta domečků zavřená a nedalo se jít dovnitř. V létě to tu musí být opravdu krásný, když v každém stavení prezentují i nějaké řemeslo. To bych určitě chtěla někdy vidět.

Muzeum uvádí, že prohlídka všech venkovních expozic je na několik hodin (platí pro hlavní sezónu). Nám na venkovní část stačilo nějakých 45 minut.

A hlavně skvělé je to, že do všech venkovních částí smí psi na krátkém vodítku s náhubkem. Přijde mi super, že se dá i s psiskem vyrazit za kulturou, na to jsme si už pomalu odvykli =-)

Ubytování

A nakonec článku nesmím zapomenout doporučit ubytování, ve kterém jsme tech pár dní přebývali.

Penzion Jurášek (odkaz na stránky hotelu ZDE) sice na svých stránkách ubytování se psy nenabízí, když se ale na recepci zeptáte, zjistíte, že mají tuším dva pokoje, kde ubytování i s chlupatými mazlíčky umožňují.

Penzion je opravdu krásný, skvěle tady vaří a vodítko tu vůbec nebudete potřebovat, protože přímo od hotelu můžete hned vyjít na louku, nebo o kousek dál do lesa.

To je z našeho beskydského putování vše.

Klára + Chilli

 

 

 

 

Napsala Klára

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *