Černé, Čertovo, Plešné, Prášilské a Laka, to je pět šumavských jezer ledovcového původu. A i když nám do plného počtu chybí navštívit ještě to páté, ty čtyři, které jsme viděli můžu jen doporučit. Všechna jsou skvělým výletním cílem při toulání po Šumavě a procházka k nim vede pokaždé moc pěknou přírodou.

My jsme zatím ze šumavských jezer navštívili Černé, Čertovo, Plešné a Prášilské, ale některé už dvakrát. A jaké to bylo?

Hned v začátku upozorňuju, že jezera leží opravdu v přírodě, a tak si nezapomeňte na cestu zabalit svačinu a pití, protože cestou nebude žádná občerstvovací příležitost. A v létě nezapomeňte vzít vodu i pro psy.

Černé jezero

K Černému jezeru vede asi nejpohodlnější cesta. Auto zaparkujte u hotelu Karl na Špičáckém sedle a vydejte se po Naučné stezce Špičák – Černé jezero. Pokud půjdete tam i zpátky stejnou cestou, krásně to zvládnete i s kočárky, nebo s dětmi na bobech (v tomto případě má cesta 7,3 km).

Jestliže dáváte přednost okruhům, pokračujte po červené a následně po modré zpátky na parkoviště. Prodloužíte si procházku jen na 7,7 kilometru, ale přidáte si k ní ještě pořádný výšlap, kdy na jednom kilometru nastoupáte 140 metrů. Překvapivě v zimě byl tento úsek mnohem příjemnější než na jaře bez sněhu.

Pak je tu možnost spojit dohromady návštěvu Černého a Čertova jezera . Tato trasa má 8,2 kilometru, a kdo by neměl dost, může si pak z parkoviště zaběhnout ještě naproti přes silnici na horu Pancíř.

 

Čertovo jezero

Nejkratší cestou od parkoviště u hotelu Karl k jezeru dojdete už po necelých dvou a půl kilometrech, ale spíš po takové lesní pěšině a pozor, trasa vede i přes sjezdovky, které jsou na Špičáku. Mysleli jsme si, že ve sněhu nebude možné tudy projít, ale cesta byla vyšlapaná, je schůdná i v zimě.

K Čertovu jezeru vede mnohem víc cest, které, si myslím, budou lépe schůdné a nevedou přes sjezdovky. Bohužel nemáme žádnou jinou vyzkoušenou, tak nemůžeme doporučit.

Prášilské jezero

Z obce Prášily se dejte po červené turistické značce, která vás dovede až k jezeru. I tuhle cestu jsme šli ve sněhu, byla prošlapaná, ale místy byl výstup trochu náročnější.

Zpět pak dál po červené a následně se odpojit na zelenou a o kus dál na žlutou do Prášil. Většina zpáteční cesty je mnohem lépe udržovaná, takže tady se šlo už dobře. Tento výlet má 8,7 kilometru.

Plešné jezero

O tom, jak jsme šli k Plešnému jezeru jsem psala už v článku „Po hřebenech Šumavy“ ZDE a trasa, kterou jsme zvolili měla 24 kilometrů, byla nádherná a náročná. Je možné sem ale dojít i podstatně kratšími a myslím i snazšími cestami (my je ale vyzkoušené nemáme). Byli jsme tu v zimě a sněhu moc nebylo, tak nemůžu říct, jak to tu vypadá, když jsou závěje.

Laka

Tato destinace je zatím na seznamu pro příště. Jestli někdo máte zkušenosti kudy a kdy se sem vydat, budeme rádi za vaše tipy =)

Klára + Chilli

 

Napsala Klára

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *