Ani my už jsme nedokázali déle odolávat a vyrazili jsme letos v létě prozkoumat Slovinsko. Je to tam opravdu taková pecka, jak všichni říkají? Jsou tam jezera tak čistá, jak vidíme na fotkách? A jak se to tady dá zvládnout se psem? Teď už na všechny tyhle otázky známe odpověď.

Slovinsko a psi to je, podle nás, jedna velká paráda. Jsou tu na ně připravení, všude vás s nimi rádi přivítají, nemají problém s pobíháním na volno, ale současně jsou velice ohleduplní, a tak se vám tu nestane, že by vás nějaký cizí chlupáč obtěžoval. S čistotou jezer je to jak kde, někde jsou doslova křišťálová a jinde ne. A jestli je to tam taková paráda? Pojďte se podívat, kde všude jsme s Chilli byli, a která místa doporučujeme navštívit.

Lublaň

Náš Slovinský trip jsme začali v hlavním městě Lublani, která je malá, a tak tu všechno máte na dosah ruky. Hlavní turistické atrakce zvládnete projít za jeden den. My jsme se tu po dlouhé cestě z Čech procházeli centrem, zašli jsme k hradu, na mrakodrap a vyzkoušeli pár restaurací.

Ve městě se mi moc líbilo, že tu téměř na každém rohu máte fontány a pítka, a tak není potřeba nosit v batohu vodu. To je fakt paráda, to by se mi u nás taky líbilo.

Psů se tady pohybuje hodně, jsou tu na ně zvyklí a nikde s nimi není problém. Jen v úplném centru není moc travnatých ploch, takže pokud je váš pes naučený venčit se na trávník, jako Chilli, bude netrpělivě vyhlížet jakýkoliv nebetonový kus země. Nikdy by mě nenapadlo, že si takové věci všimnu, ale Chillda z toho byla opravdu trochu nervóza a museli jsme s ní pospíchat na palouček :-D A ještě všichni psi v centru chodí na vodítku, tak je potřeba to respektovat.

Bydleli jsme tady: Stylish Tivoli Apartments

  • Ubytování v centru
  • Parkování zdarma
  • Přímo vedle parku (navíc se venčit dalo i hned u apartmánů)

Jezero Jasna

Nádherné jezero, dobře dostupné (hned vedle je parkoviště). Teče kolem něj řeka, kde se můžete parádně vyblbnout =) Je tu vybudované skvělé zázemí, bar/restaurace, veřejné WC, šatny. Psů je tady poměrně hodně a lidi je tu mají často na volno, ale mají je pod kontrolou, a tak vás nikdo obtěžovat nebude. Kolem dokola je možné jezero obejít, je to ale kraťoučká procházka.

Park Zelenci

Tohle místo jsem vybrala podle fotek na instagramu. Fascinovala mě barva vody v jezeře, dřevěná mola a na všech obrázcích mi připadalo úplně úžasné. V tomhle případě byla ale realita jinde.

Voda měla opravdu nádhernou barvu a dřevěná mola jsou tu taky, ale kromě nich tu bylo i spoustu lidí a na chodníčcích se stálo skoro ve frontě. Možná jsme měli špatné načasování, možná je to tím, že je i tohle místo snadno dostupné.
Ze zbytku parku mě zaujal akorát most vedoucí přes mokřinu pod ním, který byl daleko od jezírka vulkanického původu, a tak sem kromě nás nikdo jiný nedošel a měli jsme ho sami pro sebe.

Nevadilo by mi tuhle zastávku vynechat.

Jezero Bled

Tohle místo by se dalo nazvat povinnou zastávkou při cestě do Slovinska. Všichni nám to tu doporučovali, a když jsme řekli, že tohle místo v itineráři nemáme, dostalo se nám: „To sem ale určitě jeďte, aspoň se tu na chviličku zastavte.“ Tak jsem si Bled v hlavě malovala ve všech barvách duhy, a když nám počasí zkřížilo plány, ráda jsem tuhle zastávku do programu přidala.

Kolem celého jezera vede asfaltová cesta dlouhá nějakých šest kilometrů, a tak se dá krásně obejít dokola. Výhledy na hrad a kostelík na ostrově si užijete ze všech úhlů a já musela stále fotit a fotit a ještě z téhle strany, a ještě takhle přes ty stromy a s hradem v pozadí…blázen =)

I přes to, že jsme tu byli za poměrně špatného počasí, bylo na promenádě kolem jezera poměrně dost lidí. Z tohohle důvodu bych si pro delší pobyt vybrala radši jiné místo, kde budu moct psa i pustit z vodítka.

A málem bych zapomněla. Voda je tu krásně teplá. To bylo pro mě opravdu překvapení, protože horská jezera bývají studenější. Bled je ale výjimka. Prý je to proto, že do něj vyvěrají horké podzemní prameny.

Dolina trigralvských jezer

Tak tohle byla pecka přátelé! Ideální by bylo mít na tuhle část víc času, než jen jeden den a přespat v nějaké chatě nahoře na hřebenech. My jsme ale byli limitovaní na jeden den, takže v našem podání to bylo nejkratší a nejstrmější cestou nahoru, rozhlédnout se, a pak zase stejnou rychlou trasou dolů.

Auto jsme nechali na parkovišti u vodopádu Savica a vyrazili přímo od něj nahoru do hor. Cesta je opravdu strmá a je důležité zmínit, že pokud trpíte závratí, radši si místo takovéto rychlovky naplánujte některý z delších a méně prudkých výstupů. Lidí je tady tak nějak přiměřeně, takže není nutné mít psa na vodítku. Nicméně z bezpečnostních důvodů bych to doporučila. Pod nohama se tu místy uvolňují kameny a taky narazíte na několik vyhlídek, na kterých se pod vámi otevřete hluboká propast. Chilli výstup v pohodě zvládla, jen asi na jednom místě bylo potřeba jí vysadit na pro ní trošku hůř dostupnější kámen, jinak trasu vyskákala jako kamzík =) Jakmile překonáte úvodní zážitkovou pasáž, můžete se už jen kochat výhledy na horské štíty a jezera a to opravdu stojí za to. My došli až k chatě s názvem Triglav Lake Lodge, kde jsme se posilnili na zpáteční cestu.

Jsem moc ráda, že jsme se nahoru do hor vydali, i když jsme měli tak málo času. Všem bych ale doporučila vícedenní výstup, při kterém si přírodu a hory užijete víc.

Bohinjské jezero

Při pohledu na Bohinj okamžitě pochopíte, proč Slovinci říkají, že Bled je strašně špinavý. Jeho průzračná voda, ve které se zrcadlí okolní hory a štíty vám nedovolí odtrhnout oči. Tohle je horské jezero se vším všudy (křišťálově čisté a studené) =)

Od jezera jsme bydleli jen kousíček, ale přímo u něj jsme strávili jen chviličku, takže ani nemám žádný tip, co tu dělat, ale rozhodně doporučuju se sem podívat. Je to nádhera!

Ubytovaní jsme byli tady: Apartments Sodja

  • Skvělé venčení hned u chaty
  • Nikdo tu neumí anglicky, takže domluva rukama nohama

Bovec

Tohle místo je úžasný. Hned jak jsme sem přijeli, bylo jasné, že jsem na něj naplánovala moc málo času. Ale snažili jsme se z toho dostat maximum.

Bydleli jsme v obci Log pod Mangartom a krásnější místo na venčení hned za domem jsme snad ještě nikde neměli. Taková paráda a jenom pro nás. To bych si nechala líbit.

Jinak jsme tu byli hlavně kvůli canyoningu, což je sice aktivita bez psa, ale i to je někdy potřeba. Jak pro páníčky, tak pro pejsky. Je důležité myslet na to, že i Chilli si potřebuje někdy odpočinout, a tak není dobré jí brát všude, kam jdu já. Ona si taky ráda jenom pospí a dobije baterky na další dobrodružství.

Jinak jsme tu stihli navštívit ještě Slap Virje a to bylo další krásné místo, které má od nás doporučení. Je možné se tady i koupat, ale voda je opravdu ledová a troufne si do ní málokdo. To je důvodu, proč je tu tak jednoduché pořídit pěkné fotky bez lidí =) Mně ale studené koupání nevadí, takže to nebyla žádná překážka. I když v momentě, kdy jsem do jezírka pod vodopádem skočila jsem měla pocit, jako by do mě bodalo tisíce jehliček =)
A další výhodou je, že autem se dá dojet blízko a parkuje se tady zdarma.

Ubytovaní jsme byli tady: Hotel Alpine
A jak už jsem psala, krásnější místo na venčení nenajdete. Ale hotel je přímo naproti kostelu, a tak vás každé ráno v 7:00 vzbudí zvon, který 107 x ohlašuje, že začal nový den =)

Podtrženo sečteno

Až příště pojedu do Slovinska, rozhodně budu víc času věnovat údolí Soči, na které jsme tentokrát měli hodně málo času. Tady je to totiž opravdu krásné a je tady tolik věcí k objevování, vidění a vyzkoušení. Tolik možností, které bych ráda poznala. Takže je jasné, že i sem musíme minimálně ještě jednou =)

Klára + Chilli

Napsala Klára

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *